Walsleben a Havlíková ovládli úvod sezóny ve Slaném

posted in: Cyklokros | 0

Německý cyklokrosař Philipp Walsleben ze stáje Beobank-Corendon zvítězil v prvním závodě dalšího ročníku série cyklokrosových závodů Toi Toi Cup. O vítězství v závodě, který byl zařazen do kategorie C1 a jel se v přilehlém okolí plochodrážního stadionu ve Slaném, dokázal rozhodnout nástupem v posledním kole a porazil tak svého týmového parťáka a nejlepšího Čecha v závodě Adama Ťoupalíka. Na bedně je doplnil další člen belgické formace David van der Pool, bratr slavnějšího Mathieu a obhájce vítězství ze Slaného. Mezi ženami se z vítězství radovala mistryně republiky Pavla Havlíková, která potvrdila, že se vždy umí perfektně připravit na začátek sezóny.

Tomáš Paprstka

V nedlouhé historii cyklokrosových závodů na slánském plochodrážním stadionu se stalo tradicí, že se závodníci a jejich mechanici musejí vypořádávat s hlubokým bahnem na stadionu. Letošní ročník byl však jiný, okruh byl tvrdý, rychlý, odpoledne se teploty přehouply přes dvacítku a závodníci dojížděli špinaví ne od bahna, ale od všudypřítomného prachu.

Dopolední program byl zahájen společným závodem kadetek a žákyň, kterých se na start postavilo 45. Ve srovnání s nedávnou minulostí opravdu pěkné číslo. Z vítězství v tomto závodě se radovala Kristýna Zemanová z týmu Topforex Lapierre. Jako další se na start postavilo 76 žáků, z nichž byl nejrychlejší Mirek Müller z olomouckého Mapei Merida Kaňkovský.

Závodu kadetů od začátku vládl David Šulc (Ivar CS Author Team), který si do cíle přivezl náskok 35 vteřin. Druhý byl Jan Zatloukal z Kolárny a úspěch Ivaru podtrhl bronzový Matěj Stránský.

Start kadetů.

Juniorského klání se kromě české špičky zúčastnilo i několik Belgičanů, kteří do Slaného přijeli poměřit síly s našimi jezdci. Skvělou jízdou si o první místo řekl kolínský mladík Jakub Schierl, zvítězil s náskokem 26 vteřin. O druhé místo se spurtovalo a získal ho Tomáš Kopecký (ACROG Balen BC), český reprezentant žijící a trénující v Belgii. S třetí příčkou se musel spokojit Tim Wollenberg z STEVENS Schubert-Racing-Team.

Junioři Jakub Schierl a Tomáš Kopecký.

Kvůli živému přenosu České televize startovali muži svůj závod již hodinu po poledni. Silné startovní pole čítalo 59 závodníku, a to včetně řady špičkových českých bikerů, kteří si chtějí prodloužit závodní sezónu mimo svou hlavní disciplínu. Od začátku byl hodně aktivní kolínský Tomáš Paprstka, který ale v závěru neodolal tlaku dua Ťoupalík-Walsleben. Zcela vyčerpaného ho před cílem předstihl i David van der Pool a Tomáš tak dojel na nepopulárním čtvrtém místě. Dalším Čechem byl sedmý Jan Nesvadba (Expres CZ Scott Team Kolín). Úspěšný návrat za sebou má Martin Bína, který se vrací po dvouleté zdravotní pauze. Závod dokončil jako čtvrtý Čech na devátém místě a předpokládáme, že se v průběhu sezóny ještě bude zlepšovat.

Překážky. Adam Ťoupalík skáče, soupeři přebíhají.

Závod žen byl naopak jednoznačnou záležitostí. Pavla Havlíková absolvovala většinu závodu sólově a do cíle dojela s luxusním minutovým náskokem na Inge van der Heigen (Team Orange Babies). Třetí byla Jana Czeczingarová, jezdkyně týmu Sram Mitas Trek.

Pavla Havlíková a její další vítězství.

„Velký“ Toi Toi Cup bude pokračovat příští sobotu v Jabkenicích, již ale tuto neděli se ve Veselí nad Lužnici porvou mládežnické kategorie o další body do celkového hodnocení soutěže.

Celá fotogalerie ze Slaného ZDE.