Vyloučení Sagana z Tour

posted in: Ze světa cyklistiky | 0

Nepříliš důležitá čtvrtá etapa, jejíž většinu peloton absolvoval ve výletním tempu, se ve svém závěru změnila v etapu, jejíž závěr bude možná jedním z nejdiskutovanějších momentů celé letošní Tour, podobně jako byl loni například dojezd na Mt. Ventoux, při kterém pozdější vítěz ročníku Chris Froome po kolizi s motorkou odhodil kolo a na vrchol pokračoval po svých.

Během dojezdu čtvrté etapy do města Vittel došlo k několika pádům. Na zemi skončil mimo jiné například lídr závodu Geraint Thomas, protože ale k pádu došlo až v ochranné tříkilometrové zóně před cílem, o žlutý trikot nepřišel. Do cílové rovinky najížděli na čele závodu elitní sprinteři jako Mark Cavendish, Peter Sagan, Arnaud Démare, Alexander Kristoff nebo John Degenkolb. Nedoprovázeli je již žádní pomocníci, fanoušci se tak mohli těšit na férový souboj nejrychlejších mužů v pelotonu. K inkriminovanému okamžiku došlo přibližné dvě stě metrů před cílem, když se rozjetý Mark Cavendish snažil kolem bariéry prodrat kolem spurtujícího Petera Sagana. Ten ho ale před sebe nepustil, vystrčil loket a Cavedish se poroučel k zemi. Etapu vyhrál Arnaud Démare, Peter Sagan proťal cílovou pásku jako druhý. Krátce po dojezdu byl Sagan penalizován třiceti sekundami, dalo by se říct, že oprávněně. U toho měli rozhodčí i zůstat. Za nějakou dobu rozhodčí své rozhodnutí přehodnotili, a to znělo nekompromisně: Diskvalifikace z celého závodu. Nelze obhajovat to, čeho se Sagan dopustil, tedy to, že „dal“ Cavovi loket, ale diskvalifikace se jeví jako příliš přísné potrestání. Názory expertů i fanoušků na danou situaci se liší a z dostupných záběrů nelze z pohledu diváka bezpečně posoudit, jakou mírou se na pádu podílel sám Cavendish, jehož předjíždění kolem bariéry bylo přinejmenším riskantní, i když podobné kousky nejsou při sprinterských dojezdech ničím nevídaným (a často končí pádem). Je též možné, že se Sagan pouze sám bránil před Cavendishem, který se tlačil tam, kde již neměl co dělat. Svůj názor na incident změnil i André Greipel, který se nejdřív vyjádřil, že již nejsou se Saganem kamarádi, po zhlédnutí záběrů se mu omluvil.

Rozhodnutí rozhodčích diskvalifikovat Sagana bude budit vášně ještě hodně dlouho. Nezbývá než doufat, že rozhodčí opravdu pečlivě posoudili zavinění jednotlivých aktérů, a že o míře zavinění Sagana rozhodli nade vší pochybnost, a že se tedy nejedná o ukvapené rozhodnutí s cílem zbavit se jednoho konkrétního závodníka, zatím to tak může vypadat. Připomeňme, že již v minulosti pořadatelé měnili pravidla bodovací soutěže tak, aby Saganovi ztížili jeho cestu za zeleným trikotem. Pokud by rozhodčí zůstali u časové penalizace, případně by Saganovi strhli jakýkoliv počet bodů v soutěži o zelený trikot, nikdo by si pravděpodobně nedovolil nic namítat. Faktem ale zůstává, že se Sagan proti pravidlům provinil (změna směru a vystrčený loket) a jeho vyloučení oporu v pravidlech má, mělo se však přihlédnout i k zavinění ostatních závodníků, prvním, kdo hodil vlnu byl vítěz Démare. Doufám, že podobné případy budou rozhodčí v budoucnu posuzovat shodně a podle pravidel, i kdyby se například jednalo o vyloučení závodníka v dresu francouzského šampiona.

Kvůli diskuzi o vyloučení Sagana zapadá fakt, že vítěz 30 etap na Tour Mark Cavendish utrpěl při pádu zranění a jeho další pokračování na Staré dámě je ohroženo. Jeho předčasný odjezd domů by byl stejně smutný jako ten Saganův. Tour bez nich není 100%.

Edit: Cavendish utrpěl zlomeninu lopatky a na Tour pokračovat nebude.

Prohlédněte si sporný okamžik z leteckého záběru: