Nové disciplíny na olympiádě, nečekané vyvrcholení Dauphiné a další události, které nás zaujaly

posted in: Ze světa cyklistiky | 0

Ve světě cyklistiky se pořád něco děje a nejinak tomu bylo v posledních dnech. Critérium du Dauphiné poodhalilo formu favoritů před Tour, Mezinárodní olympijský výbor schválil nové disciplíny v programu olympijských her, odstartovalo Švýcarsko. Na tyto a další události se podíváme v následujícím přehledu.

Bodovací závod dvojic je atraktivní disciplína – a v roce 2020 ji opět uvidíme na olympiádě.

Do programu olympijských her se opět vrátil bodovací závod dvojic, taktéž zvaný madison. Na hrách v Tokiu se medaile v této disciplíně budou rozdělovat mezi muži i ženami. Rozhodl o tom Mezinárodní olympijský výbor. Otázkou zůstává, proč byla tato tradiční disciplína po Pekingu z programu dráhových disciplín vyškrtnuta, aby byla po dvou absencích opět navrácena. Stejný osud tehdy potkal i individuální stíhačku (na OH od roku 1964, kdy slavně zvítězil Jiří Daler) a bodovačku, ty se ale své olympijské obrody bohužel zatím nedočkaly. Naopak olympijské omnium, uměle vytvořená disciplína bez tradice, která je nahradila, na OH zůstává. Zdá se ale, že v dráhařském světě stále hledá své místo.

Mimo madisonu byla na program OH zařazena i disciplína, která si v roce 2020 na olympiádě odbude svou absolutní premiéru. Je jí BMX Freestyle Park, který by se dal připodobnit k freestylovým disciplínám na lyžích nebo na snowboardu. Má přilákat pozornost potenciálních fanoušků či sportovců. Pravděpodobně vůbec poprvé nebude o vítězi olympijských her v cyklistice rozhodovat dosažený čas nebo pořadí na pásce, ale bodové hodnocení rozhodčích. UCI na svém YouTube kanále vydala video přibližující tuto disciplínu, můžete se podívat:

 

Italský prokontinentální tým Bardiani – CSF dostal od UCI třicetidenní zákaz startů na mezinárodních závodech. Důvodem této sankce jsou dva pozitivní dopingové nálezy závodníků tohoto týmu během posledních dvanácti měsíců. Tým například nebude moci startovat na závodě Okolo Rakouska. Stejný trest v nedávné době potkal i hradecký tým Elkov Author. Podle našeho názoru je přísné, že všichni závodníci týmu po poměrně dlouhou dobu nemohou startovat na mezinárodních závodech kvůli svým pozitivně testovaným “kamarádům”, kteří už beztak nejsou členy týmu. Jestliže ale současný boj proti dopinku není jen prázdnou floskulí, ale skutečným cílem cyklistického společenství, musíme takové postihy respektovat.

Šestikilometrovým prologem v sobotu 10.6. odstartoval závod Okolo Švýcarska, který bývá svou náročností řazen hned za závody velké trojky. Poprvé od roku 2002 na startu nestál legendární švýcarský cyklista Fabian Cancellara, který je s historií tohoto závodu pevně svázán. V posledních letech se ale nedílnou součástí tohoto závodu stal i slovenský fenomén Peter Sagan. V duhovém trikotu mistra světa s velkým přehledem ve spurtu ovládl pátou etapu a počet svých etapových vavřínů na Švýcarsku navýšil na čtrnáct.

Naopak v šesté, královské etapě se v pozitivním světle ukázali Češi Jan Hirt a Ondřej Cink, když oba bojovali o etapové vítězství. To se nakonec ani jednomu z nich nepodařilo, čeští cyklisté jsou ale na velkých závodech vidět, a to je dobře. Etapu nakonec vyhrál Ital Domenico Pozzovivo z týmu AG2R, který se zároveň dostal do žlutého trikotu pro lídra celkového pořadí.

Zveřejnil(a) Peter Sagan dne 14. červen 2017

 

V neděli ve Francii skončil osmidenní etapový závod Critérium du Dauphiné. Tento závod se považuje za jakousi generálku před Tour de France a závodníci tam před Starou dámou jezdí testovat svou formu. Do poslední etapy nastupoval z prvního místa Australan Richie Porte (BMC), s minutovým náskokem na Brita Chrise Froomea ze Sky. Očekávalo se, že Froome bude útočit a bude se chtít dostat v celkovém pořadí před Porteho. Oba závodníky ale dokázal překvapit do té doby průběžně třetí dánský cyklista Astany Jakob Fuglsang, který poslední etapu vyhrál a i díky bonusu za vítězství se vyhoupl do čela celkového hodnocení. Co Dauphiné napovědělo před Tour? Chris Froome ukázal, že nějakou formu má, ale nedominuje tak, jako tomu bylo v minulých letech. Pro fanoušky ofenzivního závodění to může být jen dobře. Porte týdenní etapáky umí, takže jeho druhé místo není překvapením, ale na Grand Tours zatím vždycky vyhořel. Podaří se mu to letos na Tour zlomit?

📸 © A.S.O. / ALEX BROADWAY

Zveřejnil(a) Critérium du Dauphiné dne 11. červen 2017

 

Na dráhových závodech GP Brno oslavila brněnská Dukla 60 let své existence. Přejeme hodně štěstí i do dalších let.

Zveřejnil(a) Pavel Kopecký – Cycling Photos dne 18. prosinec 2016