ME Tábor: Evropský šampionát se vrací do Tábora. Na co se můžeme těšit?

posted in: Cyklokros, ME Tábor | 0

Po roce roce 2015, kdy se v Táboře jelo mistrovství světa, se do jižních Čech vrací vrcholná cyklokrosová akce. Tábor bude o tomto víkendu patřit nejlepším evropským cyklokrosařům, kteří budou závodit i tituly evropských šampionů. Mimo kategorií masters, které startují v sobotu, se v Táboře rozdá celkem 5 medailových sad. Do hry o medaile vstoupí i nebývale vysoký počet 36 českých reprezentantů.

Tábor je centrem českého cyklokrosu, jely se zde celkem 3 mistrovství světa, řada závodů světového poháru a byl to právě Tábor, kde se v roce 2003 jelo mistrovství Evropy v cyklokrosu poprvé. Od roku 2015 je součástí evropského šampionátu i závod mužů elite, který posouvá prestiž celé akce a zájem fanoušků nahoru.

Pro zajímavost: Při premiéře roce 2003 vyhrál závod mužů do 23 let Martin Zlámalík, na druhém místě v téže kategorii dojel juniorský mistr světa z Tábora 2001 Martin Bína, který se na start postaví v elitní kategorii i letos. Mezi juniory zvítězila pozdější velká hvězda cyklokrosu Niels Albert před naším excelentním silničářem Romanem Kreuzigerem.

Historický paralel by se našlo více, pojďme se ale podívat do současnosti. Evropský šampionát je vypsán pro juniory, ženy do 23 let, muže do 23 let a pro elitní ženskou i mužskou kategorii. Mezi muži elite je obhájcem vítězství Toon Aerts, největším favoritem a hvězdou šampionátu však bude lídr světového poháru Nizozemec Mathieau van der Pool, porazit ho bude chtít jeho krajan Lars van der Haar.

Jaké jsou šance našich? Bohužel nebudou patřit mezi ty nejvíce žhavé favority, šance na zisk dokonce několika medailí tu ale je. Na posledním světovém poháru v Koksijde stáli na bedně dva čeští reprezentanti. Tomáš Kopecký byl 3. mezi juniory, navíc je průběžným lídrem seriálu Superprestige. Adam Ťoupalík bral na posledním svěťáku stříbro v U23 a od začátku sezóny se ukazuje v dobré formě. Evropský titul by si Adam na domácí trati poslední rok ve třiadvacítce jistě moc přál, v cestě mu ale bude stát například vycházející hvězda z Britských ostrovů Tom Pidcock.

Šanci na medaili má česká reprezentace i v kategorii žen do 23 let. Držitelkou medaile z MS v této kategorii je Nikola Nosková, která se však letos kvůli silniční kariéře začala věnovat cyklokrosu až později. Počítat se musí i s Janou Czeczingarovou, která má z posledních dvou kontinentálních mistrovství ve své sbírce dva bronzy. V kategorii žen elite je největším českým želízkem Pavla Havlíková, pro kterou by bylo úspěchem umístění kolem pátého místa. I ona je již držitelkou evropské medaile. Vítězka úvodního závodu SP Kateřina Nash v Táboře podle očekávání nepojede.

Asi nejmenší šance na medaili má Česká republika v kategorii mužů elite. Česká jednička Michael Boroš bude mít ambici zajet výsledek do TOP 10, snahu o podobný výsledek bude mít i Tomáš Paprstka, který se zdá být po začátku sezóny v dobré formě.

Celý nedělní program bude snímán kamerami České televize a přenášen na stanici ČT Sport.

Redakce tohoto webu si pro vás připravila speciál k ME, kde najdete to nejdůležitější o ME.