Komentář: Pozitivní Froome

posted in: Blog | 0

Dnes ráno zveřejnila UCI zprávu, že nejlepší etapový jezdec současnosti Brit Chris Froome byl během letošní Vuelty pozitivně testován na zakázané látky. V jeho moči se objevilo nadlimitní množství látky salbutamol, která se používá k léčbě projevů astmatu, kterým Froome údajně trpí.

Molekula salbutamolu. O této látce ještě mockrát uslyšíme.

Informace jsou zatím velice kusé. Jaká fakta případu jsou prozatím známá?

  • Chris Froome byl pozitivně testován 7. září na letošní Vueltě. V jeho moči bylo nalezeno nadlimitní množství látky salbutmol, což potvrdil i B vzorek.
  • Sám salbutamol není zakázán, dávka do 1600 mikrogramů denně je povolená i bez tzv. terapeutické výjimky.
  • Koncentrace 1000 nanogramů na mililitr moči je považována za hraniční, vyšší hodnoty jsou již považovány za porušení pravidel.
  • Chris Froome měl v moči koncentraci 2000 nanogramů v milimetru moči, povolené množství překročil tedy dvojnásobně.

Vítěz Vuelty i jeho tým pochopitelně odmítají jakékoliv pochybení. Froome dle svých slov astmatem trpí od dětství, v průběhu Vuelty se mu příznaky astmatu zhoršily, a proto po konzultaci se svým lékařem zvýšil dávku léků proti astamu, aniž by chtěl překročit povolenou dávku.

Než odsoudíme Froomea jako lháře a podvodníka, měli bychom si položit několik otázek:

  • Znamená hodnota, o kterou koncentrace salbutamolu v moči překračovala povolenou mez, nutně výhodu před soupeři?
  • Jedná se o nedbalost nebo o úmyslné provinění s cílem získat výhodu nad soupeři?
  • Lék se aplikuje pomocí inhalátoru. Je vůbec možné efektivně kontrolovat množství účinné látky?

Fakta jsou dána. Froome měl v moči více něčeho, než je povoleno, a porušil tím pravidla. Od tohoto momentu půjde hlavně o právní a částečně i politickou bitvu. V oblasti sportu platí jiné zásady než například v trestním právu. Zatímco při trestním procesu platí, že se vina musí obžalovanému prokázat nade vší důvodnou pochybnost, aniž by on sám musel prokazovat svoji nevinu, v oblasti dopingu platí objektivní odpovědnost, to znamená, že každý sportovec odpovídá za látky, které se nacházejí v jeho těle bez ohledu na zavinění, a pouze v některých případech mu může být trest prominut nebo zmírněn, pokud prokáže, že se látka do jeho těla dostala například z kontaminovaného jídla nebo jiným způsobem, kterému nemohl zabránit.

Z Froomeovy strany očekávám argumentaci, že vědomě nepřekročil povolené dávkování a různými expertizami se bude snažit prokázat, že neexistuje příčinná souvislost mezi zvýšenou koncentrací zkoumané látky v moči a případným překročením povolené denní dávky. Bude se zkoumat jeho metabolismus, prokazovat, že v inkriminovaný okamžik se jeho projevy astmatu skutečně zhoršily a že salbutamol potřebuje užívat, aby se mohl vyrovnat „zdravým“ sportovcům.

Podle toho, co zatím vím o kauze Froome, bych to viděl na prohřešek, který by se dal s opravdu velkou nadsázkou srovnat s tím, když na výjezdu z obce jedete sedmdesátkou. Pravidla jsou nastavena přísně a je mi jasné, že se každý snaží co nejvíce se přiblížit k samotným limitům toho, co pravidla dovolují. Obzvlášť v dnešní době, kdy jde v profesionální silniční cyklistice o velké peníze, a rozdíly mezi nejlepšími jezdci se stále zmenšují. Rozhoduje proto každý detail.

Tím nechci tento postup týmů a jejich lékařů kritizovat, vlastně ho i docela chápu. Na druhou stranu jsem pro tvrdý postup proti skutečnému dopinku, systém, jaký v profesionální cyklistice fungoval kolem přelomu tisíciletí, se mi doslova hnusí. Kdo nesypal, ten nejel. Jako problém vidím i současný systém terapeutických výjimek, který je jistojistě v mnohých případech zneužíván. Je obdivuhodné, kolik nemocných lidí je mezi profesionálními sportovci. Tím nezpochybňuji to, že se v pelotonu pohybuje řada skutečných astmatiků, sám jich několik znám.

Nechci předjímat to, jak kauza Froome dopadne. Může se odvíjet jakýmkoliv směrem. Jisté je to, že se potáhne dlouho. A ať už dopadne jakkoliv, je zřejmé, že v očích široké veřejnosti utrpěla silniční cyklistika další velkou ránu. Tato kauza nebude mít vítěze, jen poražené.