Havlíková i Boroš v Boleslavi obhájili své tituly

posted in: Cyklokros | 0

Pavla Havlíková i Michael Boroš dnes v Mladé Boleslavi zopakovali své triumfy z Hlinska a i v letošním roce budou závodit v dresu národních šampionů. Havlíková v závěru porazila mladou Adélu Šafářovou, jejíž výkon byl překvapením závodu žen. Třetí místo zbylo na Nikolu Noskovou. V závodě mužů dojel za Boroše jako druhý Jan Nesvadba, bronz získal Adam Ťoupalík.

Mladá Boleslav je tradičním dějištěm národních šampionátu. Za dobu konání českých a československých mistrovství v cyklokrosu se tam jelo již po dvanácté. Divácky přehledná trať na Štěpánce je z velké části vedená po louce, mimo nevelkého převýšení nabízí spoustu zatáček i rovinatých pasáží. 

Závod žen měl jasné trio favoritek, kterými byly loňské medailistky: Čtyřnásobná mistryně republiky Pavla Havlíková a mladé závodnice Nikola Nosková a Adéla Šafářová. 

Jak bylo v této sezóně na domácích podnicích zvykem, Havlíková hned v úvodu závodu vyrazila kupředu. S menší ztrátou ji sledovala Šafářová, Nosková za nimi jezdila již s větším odstupem. Šafářové dokázala v průběhu závodu své manko na Havlíkovou stáhnout a dostat se na úplné čelo závodu. Na cílovou rovinku vjížděla na prvním místě, zkušenější Havlíková se ale přes ni dokázala dostat a mohla se radovat ze svého již pátého titulu mistryně republiky. Radost měla i drhá Adéla Šafářová, která podala velice sympatický výkon.

Zklamaná byla naopak třetí Nikola Nosková, která od závodu čekala více. Čtvrtá dojela Magdalena Mišoňová, hned za ní byla pátá Tereza Vaníčková.

V mužské kategorii bylo určení hlavních favoritů o něco těžší. Mezi hlavní favority závodu patřil rozhodně obhájce titulu Michael Boroš, Adam Ťoupalík a nejlepší doma závodící jezdci Tomáš Paprstka a Jan Nesvadba. Do širšího okruhu favoritů řadili experti například i Martina Bínu.

Cesta k obhajobě titulu se Borošovi zkomplikovala hned po startovním výstřelu. Ještě před nájezdem do terénu došlo k pádu, který Boroše zbrzdil a do terénu najížděl na samém chvostu startovního pole, zatímco na čele útočil Lubomír Petruš. 

Boroš stíhací jízdu zvládl a v polovině závodu byl na samém čele závodu. Dokázal se porvat i s technickými problémy, a v předposledním kole zaútočil již definitivně. Do cílové rovinky přijel s náskokem na Jana Nesvadbu, třetí dojel Adam Ťoupalík. Těsně pod pódiem skončil Tomáš Paprstka, pátý byl veterán Emil Hekele.

Kompletní fotogalerie ze závodu zde.