Glosa: Hammer Series, Leův návrat a další události, které nás zaujaly

posted in: Ze světa cyklistiky | 0

Protože máme vyšší ambice, než pouze přinášet fotografie, rozhodli jsme se, že zkusíme s nadhledem sobě vlastním glosovat o událostech, které se odehrávají ve světě cyklistiky. I v posledních dnech se toho odehrálo spoustu. V Jeseníkách se jel Závod míru, odstartovalo Critérium du Dauphiné nebo Okolo Slovenska. Doufáme, že se vám tento koncept bude líbit.

koh-i-noorII_small

Pravděpodobně ve snaze zatraktivnit cyklistické závody, získat nové fanoušky a přilákat sponzory uspořádal Velon, což je společnost sdružující profesionální týmy, třídenní klání nazvané Hammer Series. Koncept tohoto etapáku spočíval v tom, že se první den jel sprinterský závod, druhý den vrchařský a třetí den týmová časovka. Už takový koncept by byl zvláštní, ale celé je to ještě zajímavější. Dnešní cyklistika je bezesporu týmovým sportem, ale zde byla týmovost dovedená ad absurdum. Výsledky jednotlivých závodníků z prvních dvou etap byly přepočítány na body pro jednotlivé týmy, které se následně převedly na časové rozestupy, s kterými týmy startovaly v časovce družstev. Týmy se poté různě sjížděly a odjížděli si, a první tým na pásce bral celkové vítězství. Nechápete to? Nevadí, my také ne. Pro úplnost stačí dodat, že z této loterie jako vítěz vyšel Team Sky, který ale nevyhrál žádnou dílčí část.

Po třech letech se bikový pohár se vrátil na Zadov. Podruhé v řadě vyhrál Nesvadba, mezi ženami byla nejlepší Škarnitzlová. Jako na všech předchozích závodech ČP byl program zpestřen rozmary počasí. Pokud se chystáte do Bedřichova, doporučujeme neopomenout pláštěnku.

Několik dnů po úspěšné premiéře na věhlasném Giru dokázal dvaadvacetiletý silničář Michal Schlegel dojet v reprezentačním dresu třetí na Závodě míru v Jeseníkách, který je zařazen do nejprestižnější kategorie závodů pro jezdce do 23 let Ncup. Zdá se, že nám v české kotlině po nějaké době konečně dozrává opravdu velký cyklistický talent.

Stejně starý Mathieu van der Poel je cyklistický fenomén. Věkem by stále ještě spadal do kategorie do 23 let, ale na svém kontě má (mimo jiné) již titul mistra světa z cyklokrosu v elitě, celkové vítězství v Superprestige (2x) nebo titul mistra světa na silnici v třiadvacítce. Letos se rozhodl, že vyzkouší horská kola. V NMNM, kde startoval z poslední lajny, všechny překvapil a dojel osmý. O týden později v Albstadtu již stál na bedně, porazil ho jen hvězdný Švýcar Nino Schurter. Utekl další týden a Mathieu se mohl radovat z dalšího úspěchu, když mezi silničáři ovládl třídenní etapový závod Boucles de la Mayenne zařazený do kategorie 2.1. Nevíme, jaké jsou jeho další plány, ale pro případ, že by si chtěl vyzkoušet pevný převod a zatáčení doleva, by ho na pozoru měli být i dráhaři.

Leopold König se po čtyřměsíční pauze zapříčiněné zraněním kolene vrátil do závodního kolotoče. Jeho comeback na Dauphiné trval ale jen dvě etapy, po kterých se ho jeho tým Bora-Hansgrohe rozhodl ze závodu stáhnout. Báli se, aby po tak dlouhé závodní pauze nedošlo k přetížení cyklistova organismu. Jeho příprava směřující ke španělské Vueltě by ale ohrožena být neměla. I tak se ale nabízí paralela se skleněným fotbalistou Tomášem Rosickým.

 

 

U našich východních sousedů odstartoval etapový závod Okolo Slovenska zařazený do kategorie 2.1. Dočkáme se někdy i my závodu Okolo České republiky, který by postupně navštívil vícero regionů? České silnice jistě mají světu co nabídnout, nejenom výmoly. Bez ohledu na výsledky je pozitivní, že Česká republika na start postavila reprezentační výběr tvořený jak zkušenými matadory v čele s Tomášem Okrouhlickým, tak i mladými nadějnými závodníky.