Co ukázal letošní mistrák?

posted in: Blog | 0

Společná česko-slovenská mistrovství republiky jsou pravidelně jednou z největších silničních cyklistických událostí, které se u nás konají. Od ostatních závodů se odlišují kvalitou startovního pole, úrovní organizace i zájmem fanoušků a médií. Jaké byly letošní mistráky a co ukázaly?

Závody se dají dělat i pro lidi

Pořadatelský tým se rozhodl nenásledovat současný trend umisťovat závody na okraj civilizace, ale naopak ukázali, že jde i v Česku závody pořádat pro lidi, i když to stojí o hodně více peněz a lidského úsilí. Na rozdíl od jiných závodů se pořadatelé snažili akci propagovat a přilákat k trati co nejvíce fanoušků. Možná jich nepřišlo tolik, kolik by si pořadatelé přáli, ale bylo jich na české poměry hodně. Oproti závodům Českého poháru, kde v cíli stojí 3 lidé, docela rozdíl.

Slováci mají Sagana, ale česká cyklistika je na tom lépe

Díky Saganovi se občas může zdát, že je slovenská cyklistika v dobré kondici. Ano, slovenský šampion je nejenom ve své domovině velkých fenoménem, který dokáže přitáhnout velké množství fanoušků i sponzorů, na celkové kvalitě slovenské cyklistiky se to příliš neprojevilo. Slovensko je Saganem poblázněné minimálně nějakých 6 let, cyklistice se i v médiích díky němu dostává velké pozornosti, za tu dobu se však na Slovensku nepovedlo příliš rozšířit mládežnickou základnu. Česká cyklistika na tom v tomto ohledu také není moc dobře, stále je na tom však celkově o mnoho lépe než ta slovenská. Bylo to vidět během jednotlivých závodů. Slováci nebyli příliš nuceni mezi sebou aktivně závodit, většinou jim k zisku mistrovského titulu stačilo uviset ve vedoucí skupině, v které dominovali čeští závodníci. Iluzorní je představa, že stačí mít hvězdy, na které se děti budou děti koukat v televizi, a hned se ve velkém pohrnou do oddílů. Bez aktivního přístupu funkcionářů, kteří nabídnou dětem v oddílech odpovídající podmínky, to nikdy nepůjde.

Českému pelotonu vládnou 2 týmy

Mužský i ženský závod slibovat podobnou otázku: Dokáže Zdeněk Štybar obhájit titul navzdory velké početní převaze Elkovu Author? Poradí si Nikola Nosková s přesilou Dukly Praha? Odpověď je v obou případech negativní: Domácí týmy přesilu využily a domácí tituly získaly. Je to tak asi i v pořádku. Pro Duklu a Elkov by nebylo dobrou vizitkou, kdyby je i s několikanásobnou početní převahou porazil jeden, byť výborný jednotlivec. Horší signál je to ale dovnitř, do domácí cyklistiky. Na mužské scéně není žádný tým, který by Elkovu dokázal konkurovat, na ženské scéně prakticky jiný než Dukla tým ani není. Při domácích závodech pak vypadají závody jednotvárně, čeká se jen na to, co Dukla/Elkov udělá jak si jejich závodníci rozdělí první příčky. Taková situace není dobrá pro nikoho. Dominující týmy nemají potřebu vymýšlet složitou taktiku a ostatní týmy se radši nesnaží o nic.

Z Josefa Černého roste velký cyklista

Josef Černý se nestal mistrem republiky jen proto, že mě nejsilnější tým, ale zejména díky tomu, že je sám výborným cyklistou. To ukazuje poslední dvě sezóny, naposledy se mu výborně povedl etapák Kolem Slovinska a na mistráku vyhrál i časovku, při teré porazil svého týmového kolegu a výborného časovkáře Jana Bártu. Černý je stále mladý a má dobře nakročeno. Úspěch na MČR to jen potvrdil.