Finále silničního poháru v režii Elkov Author

posted in: Silnice | 0

Takový titulek asi nikoho, kdo v letošní sezoně jen trochu sledoval silniční pohár, nepřekvapí. Hradecký tým letos na domácích silnicích dominoval a svou převahu ukázal i na sklonku sezóny v Plzni. Ostatní české týmy jen stěží hledají recept na hradecké závodníky a stupně vítězů na pohárových závodech byly ve většině případů záležitostí jednoho týmu. V Plzni nestartovali pouze muži. Svůj finálový závod zde jely i ženy a mládež, sobotní program byl navíc generálkou na červnové MČR a MSR, které se pojede na totožném okruhu.

Alois Kaňkovský měl vítězství v poháru již jisté. Přesto útočil.

Zmíněný okruh měří 16 km a pořadatelé deklarovali převýšení 300 metrů na kolo, to rozhodně není málo. Nenachází se na něm žádné výrazné stoupání, ale vlastně ani žádná delší rovina. Vyhovovat by měl klasikářům, z českých jezdců proto nyní jako největšího favorita národního šampionátu vidíme Zdeňka Štybara či Petra Vakoče. O tom, že na slovenské straně je favoritem Sagan, snad ani nemá cenu se zmiňovat.

Okruh v okolí Plzně měří 16 km a má převýšení 300 m.

Jako první se na start postavila kategorie juniorů, kterou čekalo 6 okruhů, tedy 96 kilometrů. Do odvážného úniku se v druhém okruhu vydal Petr Klabouch (Velo-club Cirkl ČB) a po většinu závodu kroužil sám před pelotonem. Pohlcen byl až při nájezdu do posledního okruhu. Z vítězství se v cíli radoval příbramský jezdec Vojtěch Sedláček, který do cíle dorazil sólově s náskokem na čtveřici pronásledovatelů, která ve spurtu svedla souboj o druhé místo. To si nakonec na svůj účet mohl připsat úřadující mistr republiky Hynek Palička z ACK Stará Ves nad Ondřejnicí. Těsně za ním byl další reprezentant Tomáš Bárta z SKC Tufo Prostějov. Čtvrté místo zbylo na Davida Kulhánka (CK MTB Maraton Hlinsko), pátý byl Marek Dolníček z Favoritu Brno.

Petr Klabouch v úniku.

Kategorie kadetů, žen a juniorek v Plzni startovaly společně, závod byl vypsán na 64 kilometrů. Prvních šest míst mezi ženami obsadily závodnice pražské Dukly. Zvítězila Jarmila Machačová, která se jako jediná udržela nejlepších kadetů, druhé místo brala Melissa van Neck, třetí byla celková vítězka ČP Tereza Neumanová. Juniorkám kralovala Petra Ševčíková, taktéž Dukla Praha. Kadetský závod ovládl Pavel Bittner, talentovaný mladík z olomouckého týmu Mapei Merida Kaňkovský, kterého teprve ještě čeká druhý rok v kategorii kadetů.

Nejlepší juniorka Petra Ševčíková.

Vrcholem dne měl být závod mužů. Čekalo je 10 kol, to znamená 160 kilometrů a 3000 výškových metrů. Zkraje závodu se do úniku vydal Nicolas Pietrula z Dukly Praha. Vybudoval si slušný náskok a několik okruhů kroužil sám před balíkem. Opravdu závodit se začalo až v druhé polovině závodu. Na čele se vytvořila menší skupinka, která se poté smrskla na pětici Michael Kukrle, Jiří Polnický, Karel Hník, Dominik Neuman a Jakub Otruba. Pro vítězství si samostatně dojel hradecký Michael Kukrle před Jiřím Polnickým. Pro třetí místo si dojel Josef Černý, který si vedoucí skupinku musel z balíku sjíždět sám. Čtvrtý byl jezdec týmu Topforex Karel Hník, pátý dojel Jakub Otruba, zároveň vítěz kategorie do 23 let.

Michael Kukrle si jede pro další vítězství.