BLOG: Sagan potřetí a další momenty na MS

posted in: Blog | 0

Silniční mistrovství světa je specifický závod. Jezdci mění týmové dresy za národní a ze soupeřů se stávají kolegové. Jednotlivé týmy mají různý počet členů, do poslední chvíle se odborníci předhánějí v tipech, jestli daný okruh, který zpravidla není prověřený velkými závody, bude vyhovovat spíše sprinterům, klasikářům nebo vrchařům. I poslední tři mistrovství světa byla pokaždé v něčem jiná, jedno je však nakonec spojilo, a to osoba vítěze elitního závodu – Petera Sagana.

Slovenský fenomén získal získat další titul mistra světa a se třemi zářezy se zařadil vedle legend jako Eddy Mecks nebo Óscar Freire. Je ale prvním v historii, komu se světový šampionát podařilo vyhrát třikrát v řadě. Sagan jel po celý závod nenápadně schovaný v balíku, kilometr před cílem byl ale přesně tam, kde měl být, a ve spurtu si poradil s domácím Kristoffem. Čtvrtý titul v řadě se mu nejspíš získat nepodaří, přeci jen okruh v Innsbrucku má vyhovovat čistokrevným vrchařům, ale s jistotou bych to netvrdil – je to Sagan.

Po loňském ročníku, který se nesmyslně konal v katarské poušti a setkal se s absolutním nezájmem tamních fanoušků (žádní tam nejsou), byl letošní ročník pořádán opět pro lidi. Do norského Bergenu se sjeli fanoušci z celé Evropy a minimálně podle televizního přenosu a fotek z místa to vypadalo, že si závod patřičně užili a vytvořili na místě skvělou atmosféru. Sloganem jednoho obchodního řetězce by se dalo říct, že tam je svět ještě v pořádku. Dá se očekávat, že atmosféra příští rok v Innsbrucku bude stejně dobrá a pro českého fanouška je navíc atraktivní i příznivá vzdálenost od našich hranic.

Mistrovství světa ale nebylo jen o vítězství Sagana. Co dalšího mě zaujalo?

Čeští závodníci byli vidět. První polovinu elitního závodu se český tým prezentovat prací na špici, bohužel v druhé, klíčové polovině závodu nedokázal poskytnout Zdeňku Štybarovi výraznější podporu. Přesto se lídrovi českého výběru podařilo vybojovat 14. místo, což je nejlepší český výsledek za posledních 16 let.

Ve špatném světle se neukázali ani čeští junioři. 11. a 16. v časovce a aktivní pojetí silničního závodu dává naději, že česká mládežnická cyklistika je na vzestupu. Na druhou stranu je škoda, české barvy reprezentovala jen jedna dívka napříč kategoriemi – Nikola Nosková.

Letos byla mimořádně zajímavá i mužská časovka, která se měla nést v duchu souboje Dumoulin – Froome. Už dlouho se nestalo, aby největšími favority časovky na MS byli 2 vítězové závodů Grand Tour v aktuální sezóně. Mezi vítěze Gira a novopečeného mistra světa Toma Dumoulina a vítěze Tour a Vuelty se dokázal vklínit ještě bývalý skokan na lyžích Primož Roglič. Nizozemec Dumoulin chce být vyzyvatelem Chrise Frooma na příští Tour. Už nyní se máme na co těšit.