Strabag Cup má za sebou první tři závody.

posted in: MTB | 0

Seriál závodů horských kol Českého poháru – Strabag Cup má za sebou první tři dějství z pěti celkových. Pojďme se ohlédnout nad jejich dosavadním průběhem. V letošním roce jsou všechny závody Českého poháru zařazeny do mezinárodního kalendáře UCI pod kategorií C1 (s výjimkou závodu na Zadově, který je zařazen do nižší kategorie C2). Možnost připsat si cenné body do žebříčku UCI láká na start nejen tuzemské jezdce, ale i závodníky ze zahraničí.

Český pohár odstartoval 15. dubna v Kutné Hoře, poté pokračoval o týden později v pražských Řepích a po kratší pauze pokračoval mezi 13. a 14. květnem v Peci pod Sněžkou. Zatím ze všech dílů Českého poháru jsme vám přinesli na cycling-photo.cz fotoreportáž. V elitní kategorii mužů se 117 body průběžnému pořadí vévodí Jan Škarnitzl z týmu Sram Mitas Trek. Škarnitzl vyhrál hned první závod v Kutné Hoře a na bedně nechyběl ani při zbylých dvou závodech. Díky skvělé bilanci z předchozích závodů (4., 2. a 3.) mu zdárně sekunduje průběžně druhý Tomáš Paprstka z Expres CZ Scott Teamu Kolín, který má jen o 3 body méně. Na průběžném třetím místě je Matěj Průdek ze Superioru, který je zároveň nejlepším závodníkem mezi jezdci do 23 let. Na svém kontě má 98 bodů a jeho ztráta na první příčku je již patrnější. Čtvrtou a pátou příčku drží další z třiadvacítkářů Josef Jelínek, respektive Jan Rajchart. Vítěz posledního závodu v Peci, kolínský Jan Nesvadba, je sedmý, musíme ale připomenout, že kvůli nemoci vynechal závod v Praze.

Jan Škarnitzl při běžeckém závodě v Peci.

Závodů Českého poháru se zúčastňuje i největší hvězda české MTB scény, olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý z továrního týmu Specialized. Po technických problémech dojel v Kutné Hoře sedmý, ale o týden později v Praze si radost z vítězství již ujít nenechal a v závěru porazil Tomáše Paprstku, se kterým se společně drželi celou dobu na čele závodu. Kulhavý plánoval jet i v Peci, ale kvůli obavám ze zranění se na start rozbahněné závodu nakonec nepostavil. V průběžném pořadí se nachází prozatím na 9. příčce.

Jaroslav Kulhavý

Mezi ženami kraluje průběžnému pořadí cyklistka týmu Česká spořitelna Accolade Jitka Škarnitzlová. V Kutné Hoře byla 4., v Praze 3. a v Peci 2. Bude se držet vzestupného trendu a podaří se jí vyhrát příští závod? Druhou příčku drží Polka Magdalena Sadlecka a třetí je Pavla Havlíková z Kooperativy Jablonec n. N. Nejlepší třiadvacítkářkou je další Polka Magdalena Zielinska. Mistryně republiky a vítězka závodu v Praze Karla Štěpánová je desátá, ovšem nedokončila poslední závod kvůli zranění ramene a nepřipsala si tak v Peci žádný bod.

Jitka Škarnitzlová

V juniorech si nejlépe stojí jezdec ČS Specialized František Honsa, pronásledován triem kolínských závodníků, jmenovitě Jakubem Schierlem, Ondřejem Hátlem a Alvinem Tomáškem. Vítěz dvou závodů David Zadák z ČS Specialized, který ale vynechal ČP v Praze, je zatím osmý.

František Honsa

V kategorii juniorek se díky dvěma druhým a jednomu čtvrtému místu nejvíce bodů podařilo sesbírat Tereze Vaníčkové z Ivar CS Author Teamu, druhá je Monika Kučerová z VRV Teamu a třetí je Agnieszka Szpocinska z Polska. Desátá je vítězka dvou závodů Tereza Sásková z ČS Specialized a jedenáctá je vítězka z Prahy Lucie Krupová z Expres CZ Scott Teamu Kolín, také ony ale vynechaly jeden ze závodů.

Tereza Vaníčková

Další body do celkového hodnocení si budou moci závodníci připsat první červnový víkend na Zadově, posledním pohárovým závodem bude klání v Bedřichově.